Stepper – niewymagający przyrząd do ćwiczeń

Niektóre sprzęty do ćwiczeń są pomysłowe i tak skomplikowane, że czasami nawet nie do końca wiadomo, jak zacząć na nich ćwiczyć. Stepper z kolei to przyrząd całkowicie intuicyjny. Po prostu stajemy na pedałach i zaczynamy stacjonarny spacer.

Stepper – przyrząd do ćwiczenia w domu

Wszyscy przywykliśmy do rowerków stacjonarnych. Pozwalają one ćwiczyć osobom, które miałyby problemy z zachowaniem równowagi na ruszającym się bicyklu. Urządzenia te są też niewiarygodnie wręcz przydatne w miastach, w których zimą smog osiąga zawrotne stężenie.

Inne sprzęty, które pozwalają ćwiczyć w domu, jak na razie w dalszym ciągu zyskują swoją rozpoznawalność. Dobry przykład to stepper. Pozwala nam zrealizować misję pana Dulskiego – wybrać się na symboliczny spacer na kopiec, nie wychodząc z domu.

Takie urządzenie posiada szereg niewątpliwych zalet. Przede wszystkim, jeśli się zgrzejemy, nie ryzykujemy zachorowania. Po drugie poćwiczyć możemy natychmiast i w dowolnym momencie. Steppery są świetną opcją również dla osób, które pracują zdalnie. Mogą one odświeżyć mózg robiąc szybką przerwę na piętnastominutowy spacer po własnym pokoju.

Jednocześnie to urządzenie może być praktycznym i wydajnym elementem budowania zaprawy kondycyjnej. Niektórzy zwolennicy turystyki górskiej wychodzą na szlak przez cały rok. Inni boją się wspinaczki po lodzie i ograniczają się do wypraw wiosenno-letnich. Dzięki stepperowi ze sklepu sportowego łatwiej będzie im utrzymać kondycję w trakcie trwającej kilka miesięcy przerwy.

Całkowicie przy okazji stepper rozwija dokładnie te mięśnie, które pracują podczas wędrówki po górach.

Jak zbudowany jest stepper?

Konstrukcja urządzenia jest bardzo prosta. Mamy tutaj podstawkę oraz dwa pedały. Stawiamy na nich nogi i zaczynamy swobodną wędrówkę. Rzadziej po bokach urządzenia pojawiają się pionowe pręty, przypominające kijki. Tak zbudowany stepper już staje się sprzętem bardzo podobnym do prostego orbitreka.

Stając na tym drugim wariancie, wyćwiczymy nie tylko nogi, ale też ręce. Całkiem przy okazji w ruch zostaną zaangażowane brzuch i plecy.

Większość współczesnych stepperów posiada wyświetlacze. Zazwyczaj podają one ilość kroków, które wykonaliśmy. Dzięki temu bardzo precyzyjnie możemy kontrolować to, jak intensywnie ćwiczyliśmy. Te informacje przydadzą się podczas odchudzania – do obliczania ilości spalonych kalorii.

Bardzo ważną funkcją stepperów jest też możliwość regulowania obciążenia. Na urządzeniu możemy więc udać się na spacer lekki i bardzo niezobowiązujący. Jeśli jednak chcemy, możemy ustawić większe opory i ćwiczyć pod kątem górskiej wspinaczki.